حالت شب
تاریخچه ساز ارگ
ساز ارگ یکی از قدیمی ترین سازها در فرهنگ اروپایی محسوب می شود. و برای اجرای موسیقی های مذهبی در کلیساها استفاده میشده است. ساز ارگ  یا کیبورد (keyboard) یکی از آلات و ادوات موسیقی بسیار پرطرفدار است.  این ساز از خانواده سازهای کلاویه ای یا سازهای شستی دار است.
ساز ارگ یا کیبوردالکترونیکی به دو دسته تقسیم می شود:
ارگ ( کیبورد ) بادی
این نوع  ارگ از یک ردیف لوله با اندازه های مختلف ساخته شده است که با نوسان هوا در آن صداهای مختلف در آن تولید می شود.
ارگ برقی ( کیبورد الکترونیکی )
در ارگ برقی مدارهای الکترونیک نوسانها را می سازند و در واقع با استفاده از مدارهای پیشرفته الکترونیکی و نت‌های موسیقی قادر به تولید طیف گسترده ای از صداها می باشند
 
ویژگی های ارگ (keyboard)
  •  در ارگ های بادی تا زمانی که یک کلید را فشار دهیم و رها نکرده باشیم آن صدا و نت ادامه خواهد داشت اما در سایر سازهای کلاویه دار مانند پیانو و هارپسیکورد این اتفاق نمی افتد بلکه با فشاردادن یک کلید صدا کم کم قطع می شود.
  •  با ارگ می توانید صداهایی مثل پیانو،فلوت، درام کیت، ارگ کلیسا، شیپور، سازهای زهی و حتی صدای حیوانات را انتخاب کنید و بنوازید. و این یکی از ویژگی های جالب و منحصر به فرد ارگ می باشد که قابلیت تولید صدای سازهای گوناگون را دارد
  • توانایی اتصال به کامپیوتر، بلندگو و میکروفون
 
 
ساز ارگ ( کیبورد) انواع مختلفی دارد که شامل :
سینتی سایزر synth sizer
این نوع می تواند انواع صداها با فرکانس های مختلف را تولید کند و مخصوص صداسازی می باشد. ارگ های الکترونیکی از سینتی سایزرهابرای تولید صدای گوناگون در محدوده ی وسیع استفاده می کنند.
 
سکووانسر sequencer
سکونسرها  دارای قدرت و امکانات بیشتری می باشند و اغلب مواقع برای آهنگسازی بکار می روند.
ارنجر arranger
ارنجرها ، چیدمان و آماده سازی نواختن را انجام می دهند و سرعت عمل بیشترو بهتری برای اجرای زنده دارند. کیبورد ارنجرها قابلیت اجرا و نوازندگی آهنگ بصورت کامل را دارند.
 
میدی کیبورد midi keyboard
این نوع از ارگ ( کیبورد) برای آهنگسازی و کار با نرم افزارهای آهنگ سازی به کار برده می شود و باید به کامپیوتر اتصال پیدا کند در غیر این صورت قابل استفاده نیست.

 
 
 
نظرات (0)
ثبت دیدگاه
تصویر امنیتی لطفا کد را داخل کادر وارد نمایید

مقالات دیگر