حالت شب

کیبورد الکترونیک یا کیبورد دیجیتال یک ابزار موسیقی الکترونیک می باشد.این ساز در ایران اغلب اشتباهاً به نام ارگ هم شناخته می شود.

به طور کلی کلمه ی کیبورد یا کیبورد الکترونیک را می توان به هر نوع ابزار موسیقی الکترونیکی که مانند صفحه کلید باشد به کار برد که شامل: سینتی سایزرها، پیانوهای دیجیتال، ارگ های الکترونیکی و همچنین دستگاه های ساخت صوت دیجیتال میباشد.

به هر حال یک کیبورد الکترونیکی به طور مشخص یک سینتی سایزر ساخته شده با یک آمپلی فایر کم توان و بلندگوهای کوچک هست. البته برخی از این کیبورد ها فاقد بلندگو میباشند و باید برای آن بلندگو تهیه کرد.

کیبوردهای الکترونیکی قادر به پخش طیف وسیعی از صداهای پیانو، پیانو الکتریکی، ارگن(organ)، ویولن، صداهای سینتی سایزر و... می باشند.

کیبوردهای الکترونیکی معمولاً برای کاربران خانگی، مبتدیان و سایر کاربران غیر حرفه ای طراحی شده اند. این دستگاه ها معمولاً دارای کلید های سبک هستند. مدل های ارزان آن نسبت به قدرت ضربه حساسیت ندارند اما مدلهای متوسط به بالا نسبت به قدرت ضربه حساسیت نشان داده و میزان صدای پخش آن کم و زیاد می شود.

در این دستگاه، کاربر معمولا از طیف وسیعی از صداهای از پیش تعریف شده استفاده می کند که شامل تقلید از بسیاری سازها و برخی از صداهای سینتی سایزرهای الکتریکی میباشد.

کیبوردهای الکترونیکی معمولا قیمت پایین تری نسبت به سینتی سایزرهای حرفه ای دارند.

کاسیو و یاماها از تولید کنندگان پیشرو در کیبوردهای خانگی می باشند.

اجزای کیبورد

اجزای اصلی یک کیبورد الکترونیکی مدرن عبارت است از:

1-صفحه کلید

کلید های سیاه و سفید که مدارهای الکترونیکی را برای تولید صدا هدایت می کنند. این دستگاه ها اغلب از کلیدهای سبک وزن استفاده می کنند تا هزینه ی ساخت و وزن دستگاه را کاهش دهند. در مقابل، پیانو دیجیتال، و برخی از کیبورد های الکترونیک حرفه ای دارای کلیدهای سنگین یا نیمه سنگین هستند تا احساس نوازندگی روی پیانو را تا حدی شبیه سازی کنند.

2-سیستم رابط کاربری

یک برنامه(یک نرم افزار سیستمی که معمولا در یک تراشه ی کامپیوتری جاسازی شده) است تا کاربر بتواند با کنترل کننده های دستگاه مانند انتخاب صداهای مختلف دستگاه(مانند پیانو، گیتار و...) ، جلوه های صوتی دیجیتال (مانند:sustain، chorus، echo، reverb)، و سایر ویژگی ها(مانند:کپی،ضبط، تنظیمات عمومی و...) تعامل کند.

رابط کاربری معمولا شامل یک صفحه ی LCD یا LED میباشد که اطلاعات را به کاربر نشان میدهد تا مدیریت دستگاه به سهولت انجام شود.

نظرات (0)
ثبت دیدگاه
تصویر امنیتی لطفا کد را داخل کادر وارد نمایید

مقالات دیگر