حالت شب
عنوان مقاله : نت چیست؟

الفبای موسیقی
چنانچه نظری بر زبانهای مختلف دنیا بیافکنیم درخواهيم یافت که تعداد حروف در هر زبان عدد ثابتی است و فقط مکان قرارگیری حروف تغییر میکند. زبان فارسی با 32حرف، زبان عربی 28 حرف و زبان انگلیسی با 26 حرف از زبانهای بزرگ دنیا هستند که تعداد زیادی از انسانها به این زبانها تکلم میکنند.
به زبان ساده تر حروف الفبا در هر زبانی مثل یک رمز عمل میکنند که با قرارگیری در مکان های مختلف معناها گوناگون میگیرند. به عنوان مثال در زبان فارسی سه حرف "الف" "کاف" "ر" اگر به صورت ک+ا+ر پشت سرهم قرارگيرند معنای کار را میدهند. حال اگر همین حروف به صورت ر+ا+ک پشت سر هم قرار گیرند معنی راک را میدهند که نوعی از موسیقی است.
میبینید که با تغییر مکان هر کدام از این حروف معناهای مختلف ساخته میشود و این بنا به میل ماست که بخواهیم کلمات گوناگون را با ترکیبهای مختلف حروف بسازیم، تا مفهومی که در ذهن داریم به دیگران منتقل کنیم.

الفبای موسیقی جهان نیز از هفت حرف تشکیل شده است که در قطعات مختلف به شکلهای خاص تکرار میشوند. در گذشته تعداد الفبای موسیقی در نقاط جهان با هم متفاوت بود اما چون همه ی آنها در زبان موسیقی با هم مشترک بودند بالاخره به یک نتیجه ی واحد رسیدند.
امروزه فقط سازهای محلی دنیا هستند که تعداد الفبای آنها بیشتر یا کمتر از عدد هفت است.
نام الفبای موسیقی "نت" است.

در موسیقی هفت نت وجود دارد.نت های موسیقی در ایران،فرانسه و در چند کشور دیگر به نام های زیر خوانده میشود
از چپ به راست: سی لا سل فا می ر دو
do(ut),re mi,fa,sol,la,si
نت چیست
که نت "دو" به عنوان نت شروع یا پایه محسوب میشود و شش نت بعدی بر اساس آن سنجیده میشود و نت هشتم"دو" تکرار پایه ی "دو" است.

در کشور های انگلستان و ایالات متحده آمریکا و برخی ملت های دیگر، نت دیگری را به جای نت دو به عنوان پایه قرار میدهند. البته نامگذاری نتها نیز فرق میکند که بر حسب حروف انگلیسی نامگذاری میشوند
A,B,C,D,E,F,G
نت چیست
لازم به ذکر است که نتA در نامگذاری آمریکایی همان نت "لا" در نامگذاری فرانسوی و به همین ترتیب B همان سی، Cهمان دو، D همان "ر"،E همان می،F همان فا و G همان نت سل است.
توجه:ضروری است که هنرجو با هر دو نوع نامگذاری نت ها آشنا باشد.
کلید(Clef):
اگر بخواهیم ساده بگوییم، کلید جای یک نت را بر روی خطوط حامل مشخص می کند. و ما بر اساس آن میتوانیم مکان بقیه نت ها را روی خطوط حامل مشخص کنیم.
در زبان موسیقی با سه نوع کلید عمده سرو کار داریم که هر کدام برای نواختن نوع خاصی از موسیقی به کار میروند:کلید سل، کلید فا و کلید دو
کلید نت فارسی
کلید سل:
این کلید بیشترین کاربرد را میان کلید های دیگر دارد.این کلید مکان نت سل را روی خطوط حامل نشان میدهد که همان خط شماره2 میباشد. پس هر گاه اين کلید را دیدیم باید بدانیم که خط شماره2 سل است. اکنون با مشخص شدن یک نت، بقیه نت ها هم به راحتی مشخص می شوند.
در این شکل میبینید که خطوط و میان خط ها بیانگر کدام نت ها میباشد.از این کلید در نت های گیتار ویولن فلوت، کیبورد، دست راست پیانو و... که صدای زیر دارند استفاده می شوند.
گام دو ماژور
کلید فا(روی خط چهارم):
این کلید کمی تخصصی تر است و برای سازهایی استفاده می شود که صداهای تولیدی آن در محدوده ی نتهای بم میباشد. هنگامی که این کلید در ابتدای حامل قرار بگیرد مکان نت فا را مشخص می کند که خط چهارم میباشد. پس هروقت این علامت را دیدیم باید بدانیم که خط شماره 4 میشود فا و نت های دیگر هم نسبت به آن به راحتی مشخص میشود.
کاربرد کلید فا: دست چپ پیانو، باریتون، ترومبون، گیتارباس، کنترباس، تیمپانی و...
نکته: دقت کنید که کشیدن علامت فا، خط چهارم بین دو نقطه ی کلید فا قرار گیرد.
نت فا

کتاب نت فارسی
تمرین شماره یک نت خوانی
جهت مطالعه اطلاعات بیشتر کلیک کنید
نظرات (0)
ثبت دیدگاه
تصویر امنیتی لطفا کد را داخل کادر وارد نمایید

مقالات دیگر